Skočit na obsah

Vytvořte vlastní šperky a udělějte sobě i druhým radost


Pokud rádi tvoříte, máme pro vás tip – vyrobte si vlastnoručně originální šperk z hmoty MODELIT. Že nejste právě nejzručnější? Tak to vůbec nevadí - pro naše šperky stačí být zručný jen málo a přece dosáhnete zajímavých výsledků. Stále váháte? Zkuste to!

Modelit_modelovací hmotaTakže jdeme na to…  Pořiďte si modelovací hmotu MODELIT. Připravte si dále pomůcky – podložku (ideální je větší plastové prkénko či krájecí podložka), nůž, špejle, vykrajovátko na vánoční cukroví ve tvaru srdíčka, váleček na nudle, mikrotenovou folii (stačí 1 sáček) a hrnek či misku s vodou.

Nyní je už vše na vás – máte nějaký nápad? Vyrobte ho. Pro lepší tvarování si pomáhejte rukama navlhčenýma ve vodě. Pokud jste si vše připravili a nápad se ne a ne dostavit, pak se můžete nechat inspirovat našimi tipy.

Srdíčka

Modelovací hmotu pomocí vlhkých rukou nahrubo zpracujte do tvaru placičky a zformujte na rovno pomocí válečku na nudle. Pro lepší zpracování lze vypodložit mikrotenovou folií, váleček se nebude lepit na hmotu. Vykrajovátkem navlhčeným ve vodě vykrajujte požadované tvary.

Různé tvary

Modelovací hmotu tvarujte pomocí navlhčených rukou – dosáhnete tak hladkého povrhu šperku.

Šperk z ModelituKorálky

Jejich podobu necháme na vaší představivosti. Tyto korálky zvládne skutečně každý – stačí udělat z hmoty kuličky, případně různé „patvary“, do kterých vyrobíte dírky. Hotové je pak lze navlékat na vlasec či jednotlivé korálky na koženou šňůrku. Můžete si s nimi po finální úpravě například i přizdobit trásně na kabelce či vymyslet jiný originální šperk.

Šperk z Modelitu

Dírky pro zavěšení šperku

Lze udělat dvěma způsoby. První je ještě ve fázi, kdy je šperk tvarován – použijte nejlépe špejli se špičatým hrotem. Položte ji na vybrané místo, přitlačte, lehce zakruťte a špejli vyndejte. Lepšího výsledku dosáhnete předchozím namočením špejle ve vodě. Místo špejle zle použít například i jehly na špíz s kulatým profilem. Druhý způsob dírky je pro zkušenější kutily – vyrábí se až po vytvrzení hmoty pomocí malého vrtáčku. Tím lze ostatně vyrobit i na šperku vrásnění dle vaší fantazie. Pro naše šperky byla pro výrobu dírky použita bruska na umělé nehty. Stejného výsledku ale dosáhnete jakoukoliv vrtačkou s úzkým profilem vrtáčku.

Vytvrzení hmoty

Dle návodu vytvrďtě Modelit pomocí varu ve vodě nebo zapečení v troubě. Náš tip: výborného výsledku dosáhnete také vytvrzením v parním hrnci. Váš šperk zůstane čistě bílý a nedojde k nechtěnému zdeformování vyrobeného tvaru. Doporučená doba je cca 20 – 25 minut po uvedení hrnce do varu. Délka varu je závislá na tlouštce výrobku.

Povrchová úprava

Šperky můžete dekorovat dle vaší představivosti. My jsme pro výrobu použili laky na nehty. Doporučujeme natírat pouze vrchní stranu šperku. Celý výrobek pak lze ještě závěrem přetřít bezbarvým lakem.

Náušnice a další šperky k zavěšení

Šperk z ModelituPokud se pustíte do náušnic, nebojte se, i to hravě zvládnete. Stačí si jen ve specializovaných prodejnách zakoupit komponenty. Z běžného kovu se pohybují zpravidla v ceně 10 – 20 Kč. Doporučujeme vám zakoupit si komponenty z pravého stříbra – tzv. afro háčky či náušnice vyrobené z drátku lze i ze stříbra zakoupit za částku 30 – 50 korun. Klasické „zaklapávací“ se pohybují pár do 100 korun. Budete také potřebovat kovová očka a menší kleštičky na spojení. Pokud se jedná pouze zavěšení šperku (náhrdelník), pak již stačí jen provléci dírkou kroužek a kleštičkami spojit. Na přiloženém obrázku je jeden z nejpraktičtějších stříbrných komponentů pro šperky typu Swarovski – stačí ho pouze přiložit nad vyvrtanou dírku šperku a ze stran zmáčknout k sobě. Na to stačí obyčejné kleštičky (doporučujeme šperk omotat kouskem látky, aby se kleštěmi neponičil (stačí kapesník), anebo si můžete vypomoci jako já – opřít ho jednou stranou o stůl a stisknout k sobě pomocí obyčejné kávové lžičky.  Přeji příjemné tvoření, ať se vám daří zrealizovat vaše modelitové nápady.

 

Text, foto: Jana Henychová

« zpět na přehled článků