Skočit na obsah

Jak pracovat s Lihovými mořidly?


Chtělo by to změnu! Je to tak zašlé a nevýrazné! Nemá to šťávu! Tak pokud jste vyslovili právě tyto věty při pohledu na váš jak starý , tak nový dřevěný nábytek nebo podlahu, pak pro vás máme snadnou pomoc. Probuďte v sobě alespoň krapet z duše kutila a do renovace zamilovaných kusů se pusťte sami.

Nejprve musíte odstranit starý nátěr. Pokud se vrstvy neodlupují, postačí vám k tomu obyčejný smirkový papír. Hrubým srovnáte povrch a menší nerovnosti pak vyhladíte jemným. A pak se můžete rozhodnout – budete barvit nebo mořit? „Lihové mořidlo dodá dřevu krásný nádech a zvýrazní jeho přirozený vzhled,“ doporučuje Ing. Jiří Beránek, vedoucí odboru vývoje a kontroly výrobního družstva Druchema a dodává: „Určitě bych jej tedy před barvou upřednostnil. Navíc si s ním každý hravě poradí.“

Před aplikací musí být povrch dřeva čistý a suchý. Mořidlo lze nanášet měkkým štětcem, mořskou houbou či třeba válečkem – záleží na tom, co vám zrovna vyhovuje. Vždy postupujte nejprve po směru vláken dřeva, pak ještě mokrý povrch přetřete napříč a ještě jednou po vláknech, aby nános byl stejnosměrný. Svislé plochy natírejte odspoda – jinak se sotva vyhnete přetokům, po nichž zůstanou na dřevu nevzhledné zaschlé potůčky. Počítejte s tím, že výsledný efekt bude vždy o něco tmavší. (Pokud je to možné, doporučujeme nejprve mořidlo nejprve na malé ploše – například na spodku nábytku nebo na kousku podlahy, kde bude stát nábytek− vyzkoušet.)

Jakmile budete s nátěrem hotovi, začne hrát důležitou roli vaše trpělivost. Lihové mořidlo totiž zasychá zhruba čtyři hodiny. Pokud se vám bude dřevo zdát příliš světlé, můžete klidně moření zopakovat. S každým dalším nátěrem dostanete tmavší odstín.

Až budete s barvou spokojeni, zaschlé dřevo vykartáčujte. Nakonec dílo přetřete bezbarvým lakem – matným nebo lesklým podle toho, jaká je vaše představa o výsledném efektu. Možná vás napadne, že namořené dřevo je tak krásné, že je škoda už ho přelakovávat. Opravdu – konkrétně při použití lihových mořidel výrobního družstva Druchema, není úprava bezbarvým lakem bezpodmínečně nutná. Avšak nic s ní nezkazíte. Nátěr bude odolnější proti oděru a v případě venkovního nábytku i proti působení dešťů a dalších povětrnostních vlivů. Na dřevo, které nebude příliš mechanicky namáháno, se hodí i vosky. Jejich výhodou je, že dále zvýrazní kresbu dřeva. Před lakováním nebo nanášením vosků povrch mořeného dřeva nikdy nepřebrušujte!

Lihová mořidla se samozřejmě nepoužívají pouze při renovaci starých kusů nábytků. Jsou skvělým pomocníkem i pro ty, kteří ze dřeva sami tvoří. Zachovají přirozenou strukturu materiálu a dají vyniknout jeho přirozené kresbě. A ještě něco – lihová mořidla od Druchemy se hodí na všechny porézní materiály – například s nimi lze „barvit“ beton a cihly. Jako třešničku na dortu, můžeme dokonce i prozradit, že je používají i někteří šermíři pro úpravu kůží při výrobě historických oděvů.

Výrobní družstvo Druchema nabízí všem kutilům i profesionálům lihová mořidla v dvaceti barevných odstínech, které lze dále mísit a získávat tak další a další tóny.

« zpět na přehled článků